www.rodicevitani.cz

Co si myslí Nancy o české škole a tělocvik trochu jinak
Podívejte se na další videozáznamy z konference Rodiče vítáni. Kontroverzní ohlasy mělo vystoupení Holanďanky Nancy Engelen, která otevřeně mluvila o svých zkušenostech s českou školou. Nadšení vzbudilo vystoupení lektorů z Ulice dětem, kteří předvedli, že tělocvik se dá učit i jinak, než jen s medicinbaly. Dalibor Naar a Tomáš Michalík promluvili o neformálním vzdělávání. Jak na medializaci školy poradily patronka Extra třídy Vlasta Hrbková a paní ředitelka Ivana Weinzettlová.
Rodiče chtějí ovlivňovat výuku a jak se pozná dobrá škola
Kulatý stůl věnovaný otázce: jak komunikovat se vzdělávacími institucemi, který se konal na konci října v Litomyšli, ukázal, že rodiče se zajímají o školní život, ale leckdy nevědí, jak do něj vstoupit jinak než účastí na školním jarmarku. Hostem byl i Tomáš Feřtek za Rodiče vítáni. Další téma „Rodičáku“ se týkalo toho, co znamená dobrá škola. Přibyly i nové profily škol do naší rubriky na stránkách Rodiče vítáni.
Debata o přeplněných třídách a plošném testování
Dá se učit ve třídě, kde je víc jak 30 dětí? Výuka v přeplněných třídách může fungovat, shodli se v debatě na předminulém Kulatém stole SKAV a EDUin pozvaní panelisté. Učitelé v diskusi na eduin.cz s nimi nesouhlasí. Jakou podobu plošného testování plánuje inspekce a ministerstvo školství jsme se dozvěděli na Kulatém stole SKAV a EDUin ve čtvrtek 21.11. Jaká jsou rizika a jak bude ministerstvo postupovat proti těm, kteří testy odmítnou?
Poradna: Může škola nutit dítě do jídla v jídelně?
„Paní učitelky kromě jedné souhlasí s paní kuchařkou, že děti musí jíst všechno. Jsou přesvědčeny, že je takhle naučí jíst. Vloni donutili staršího chlapce sníst špek ze svíčkové, i když se rozbrečel. Jiné děti vím, že si dávají maso do kapes nebo chodí tajně plivat na záchod, jenže stěžujeme si jen my,“ popisuje maminka v Poradně situaci ve školní jídelně. A co na to psycholog PhDr. Václav Mertin?
Učíme se příběhy
Kdo jsou hrdinové dnešní doby? Nabídněte svým žákům pozitivní příklady občanské angažovanosti. Portál Učíme se příběhy nabízí portréty 25 zajímavých osobností, dokumentární film Žít změnu a vtipně natočené desatero občanského aktivisty. Ideální materiál pro hodiny občanské výchovy.