Archiv pro den: 27.9.2019

Týden uběhl jako voda a žákovský parlament se pod vedením Ing. Marcely Kafkové a Mgr. Lenky Sarai Kučerové sešel na třetí schůzce tohoto školního roku. Rozhodli jsme se setkávat každé úterý v 7:15. Dnes bylo naším úkolem pokusit se sestavit plán ativit na I. pololetí. Připomněli jsme si společně úkoly ŽP:

• proměňuje fyzické prostředí školy a jejího okolí
  • zlepšuje atmosféru ve škole (soutěže, pořádání akcí…),
  • rozvíjí vzdělání žáků (besedy se zajímavými lidmi, exkurze, pořádání výstav),
  • podporuje charitu

Jedna z hlavních aktivit, kterou žákovský parlament chystá, je společná oslava svátku sv. Martina, kde opět nabídne dětem a jejich rodičům pestrý odpolední program. V rámci dopoledního vyučování proběhne halloweenský kostýmový den. Věříme, že na příštím zasedání plán doladíme a doplníme o další aktivity. Dále jsme delegovali 2 osoby, které budou školu zastupovat na zasedání studentského parlamentu na MM K.Vary dne 25.9.19.

Současně tento týden zahájil činnost junior parlament žáků I. stupně pod vedením Mgr. Petry Kratochvílové a Mgr. Evy Záhoříkové. Stejně jako na II. stupni i zde proběhla volba zástupců junior parlamentu a to vždy 2 žáků 3. – 5. tříd. První stupeň se také podílí na přípravě oslavy svátku sv. Martina, ve stejný den plánuje halloweenský kostýmový den a mnoho dalších aktivit. Oba parlamenty budou v průběhu roku spolupracovat a hledat způsoby jak propojit aktivity 1. a 2. stupně.

20191001_073813 20191001_073820

Dva měsíce prázdnin uběhly rychle a žákovský parlament s velkým elánem opět zahájil svou činnost. Nejprve v jednotlivých třídách na začátku měsíce proběhla volba dvou zástupců do parlamentu. První schůzka dne 10.9. byla pouze seznamovací. Všichni členové parlamentu se poznávali prostřednictvím různých her. Na druhé schůzce dne 17.9. proběhly volby předsedy žákovského parlamentu, místopředsedy, zapisovatele, rychlé spojky, experta na počítače, desing a fotografii. Parlament si určil úkoly na další schůzku.

Letošní první exkurze třídy 9. B měla historicko-geologické zaměření a zavedla jejich  kroky do Jáchymova, konkrétně do Štoly č. 1. Tedy do míst, kde museli v 50. letech minulého století za nelidských podmínek pracovat političtí vězni komunistického režimu. Ponurou atmosféru místa nám ještě posilovalo sychravé počasí, takže zážitek byl téměř autentický. Žáci se na úvod exkurze seznámili s tématem prostřednictvím krátkého dokumentárního filmu a pak už se mohlo vyrazit na prohlídku Štoly č. 1. Tedy ještě předtím všichni účastníci obdrželi slušivé bezpečnostní helmy. Hučení, které vycházelo ze štoly, napovídalo, že se asi nebude jednat o procházku růžovým sadem. Naštěstí byli žáci upozorněni panem průvodcem, že se jedná o odvětrávání všudypřítomného radioaktivního radonu. Samotná štola pak asi splnila očekávání nás všech. Tak trošku to vypadalo, jakoby se tady zastavil čas. Zdálo se, že horníci odešli teprve nedávno. Hornické vozíky, řada mechanických nástrojů, hornické sbíječky a další artefakty hovořily výmluvně o těžké práci politických vězňů, kteří štolu z velké části vyhloubili. A když pak laskavý pan průvodce sdělil účastníkům, že se nacházejí sto metrů pod zemí, mnohým se zatajil dech. Zajímavostí nepochybně je i skutečnost, že štola byla pouze zkušební, a tudíž se z ní nikdy nevytěžil ani gram radioaktivního materiálu. A druhou zajímavostí je ta, že při ražbě štoly narazili na původní stříbrnou štolu ze 16. století. Inu, někdy může historie i překonávat století. A to stačilo udělat pár kroků. Pár kroků na 260 metrech.

Po zajímavé exkurzi do Štoly č. 1 čekala žáky ještě druhá část exkurze. Jejím cílem byl bývalý pracovní tábor Svornost, nacházející se nad štolou. Zdejší vězni museli každý den podstupovat těžkou dřinu za naprosto nelidských podmínek. Výšlap do tábora za sychravého počasí evokoval smutek, který místo i po mnoha letech vyzařuje. Samotný tábor pak žáky přivítal velkým nápisem Prací ke svobodě. Kdyby to bylo německy, člověk by si myslel, že je v německém koncentračním táboře. O “svobodě” podal žákům výklad pan učitel Krátký. Jak tedy vypadala “svoboda”? Tábor obehnaný dráty, v zimě stovky promrzlých a fyzickou prací zničených vězňů, dennodenní šikana primitivních dozorců, v případě nelibosti některého z bachařů pak několikatýdenní pobyt v betonovém bunkru. A v případě pokusu o útěk pak vězně čekalo v tom nejlepším případě bití, ponižování, v tom horším případě zastřelení, případně roztrhání psy. Příznačné je, že jediné, co se z tábora dochovalo, je zmiňovaný bunkr, zvaný korekce. Na závěr exkurze

pak žáky čekal sestup po tzv. mauthausenských schodech, po kterých museli vězni chodit každý den fárat do dolu. Tedy původně prý ty schody stály o pár desítek metrů dál, ale to nikterak nesnižuje náročný výkon účastníků exkurze. Navíc jsme měli tu výhodu, že jsme nebyli svázáni ostnatým drátem. Takže to vlastně byla hračka. Nebo spíše smutná tečka z exkurze do míst, kde umírali nevinní lidé kvůli jedné zvrácené ideologii. Doufejme, že si z toho vezmou naši žáci poučení, že svoboda není zadarmo.  Ale určitě už se těší na další exkurzi. A tiše doufají, že to bude do nějakých veselejších míst. Bc. Miloslav Krátký

WhatsApp Image 2019-09-25 at 15.50.29 WhatsApp Image 2019-09-25 at 15.50.07 IMG_20190925_103342 IMG_20190925_101502