Základní škola Karlovy Vary, Truhlářská 19,

příspěvková organizace

Základní škola Karlovy Vary, Truhlářská 19,

Příspěvková organizace

Základní škola Karlovy Vary, Truhlářská 19,

Příspěvková organizace

Archiv

Letošní první exkurze třídy 9. B měla historicko-geologické zaměření a zavedla jejich  kroky do Jáchymova, konkrétně do Štoly č. 1. Tedy do míst, kde museli v 50. letech minulého století za nelidských podmínek pracovat političtí vězni komunistického režimu. Ponurou atmosféru místa nám ještě posilovalo sychravé počasí, takže zážitek byl téměř autentický. Žáci se na úvod exkurze seznámili s tématem prostřednictvím krátkého dokumentárního filmu a pak už se mohlo vyrazit na prohlídku Štoly č. 1. Tedy ještě předtím všichni účastníci obdrželi slušivé bezpečnostní helmy. Hučení, které vycházelo ze štoly, napovídalo, že se asi nebude jednat o procházku růžovým sadem. Naštěstí byli žáci upozorněni panem průvodcem, že se jedná o odvětrávání všudypřítomného radioaktivního radonu. Samotná štola pak asi splnila očekávání nás všech. Tak trošku to vypadalo, jakoby se tady zastavil čas. Zdálo se, že horníci odešli teprve nedávno. Hornické vozíky, řada mechanických nástrojů, hornické sbíječky a další artefakty hovořily výmluvně o těžké práci politických vězňů, kteří štolu z velké části vyhloubili. A když pak laskavý pan průvodce sdělil účastníkům, že se nacházejí sto metrů pod zemí, mnohým se zatajil dech. Zajímavostí nepochybně je i skutečnost, že štola byla pouze zkušební, a tudíž se z ní nikdy nevytěžil ani gram radioaktivního materiálu. A druhou zajímavostí je ta, že při ražbě štoly narazili na původní stříbrnou štolu ze 16. století. Inu, někdy může historie i překonávat století. A to stačilo udělat pár kroků. Pár kroků na 260 metrech.

Po zajímavé exkurzi do Štoly č. 1 čekala žáky ještě druhá část exkurze. Jejím cílem byl bývalý pracovní tábor Svornost, nacházející se nad štolou. Zdejší vězni museli každý den podstupovat těžkou dřinu za naprosto nelidských podmínek. Výšlap do tábora za sychravého počasí evokoval smutek, který místo i po mnoha letech vyzařuje. Samotný tábor pak žáky přivítal velkým nápisem Prací ke svobodě. Kdyby to bylo německy, člověk by si myslel, že je v německém koncentračním táboře. O “svobodě” podal žákům výklad pan učitel Krátký. Jak tedy vypadala “svoboda”? Tábor obehnaný dráty, v zimě stovky promrzlých a fyzickou prací zničených vězňů, dennodenní šikana primitivních dozorců, v případě nelibosti některého z bachařů pak několikatýdenní pobyt v betonovém bunkru. A v případě pokusu o útěk pak vězně čekalo v tom nejlepším případě bití, ponižování, v tom horším případě zastřelení, případně roztrhání psy. Příznačné je, že jediné, co se z tábora dochovalo, je zmiňovaný bunkr, zvaný korekce. Na závěr exkurze

pak žáky čekal sestup po tzv. mauthausenských schodech, po kterých museli vězni chodit každý den fárat do dolu. Tedy původně prý ty schody stály o pár desítek metrů dál, ale to nikterak nesnižuje náročný výkon účastníků exkurze. Navíc jsme měli tu výhodu, že jsme nebyli svázáni ostnatým drátem. Takže to vlastně byla hračka. Nebo spíše smutná tečka z exkurze do míst, kde umírali nevinní lidé kvůli jedné zvrácené ideologii. Doufejme, že si z toho vezmou naši žáci poučení, že svoboda není zadarmo.  Ale určitě už se těší na další exkurzi. A tiše doufají, že to bude do nějakých veselejších míst. Bc. Miloslav Krátký

WhatsApp Image 2019-09-25 at 15.50.29 WhatsApp Image 2019-09-25 at 15.50.07 IMG_20190925_103342 IMG_20190925_101502

Kontakty

Kancelář školy I. stupeň Petra Derianová
tel: 353 562 901
mobil: 777 362 938
ucetni@zstruhlarska.cz
6:30 - 15:00

Kancelář školy II. stupeň
Dana Táborská
tel/fax: 353 562 283
mobil: 775 851 620
zstruhlarska@seznam.cz
6:30 - 15:00

Další kontakty

Projekty


Ovoce do škol 

Tato škola byla zapojena do projektu EU peníze školám.
DUM


TOPlist

Základní Škola Karlovy Vary, Truhlářská 19, příspěvková organizace

Copyright © 2016.