Žákovský parlament dává žákům prostor pro zapojení se do dění ve škole a podporuje zodpovědnost žáků.

Na naší základní škole funguje toto uskupení již 13. rokem. Nejprve se žáci scházeli v rámci žákovské rady, plánovali a organizovali akce různého druhu (školní i mimoškolní). První důležitou změnou, byla změna názvu na Žákovský parlament. Na začátku každého školního roku probíhají v každé třídě řádné volby a jsou zvoleni dva zástupci. V čele žákovského parlamentu je předseda, místopředseda a zapisovatel.

Schůzky se konají jedenkrát týdně, v letošním roce je to v pátek od 14 hod. Žákovský parlament má také svou klubovnu, kterou čeká v nejbližší době rekonstrukce a zútulnění.

Našich zasedání se účastní v pravidelných intervalech zástupci vedení školy, vedoucí školní jídelny a také ostatní spolužáci. Čtyři zvolení zástupci také  jezdí jednou za 2 měsíce na zasedání Studentského parlamentu Karlových Varů na MMKV.

V náplni žákovského parlamentu ale zůstaly pravidelné akce. Každý měsíc se koná nějaká zajímavost ať už pouze pro žáky, či pro naši čtvrť. Již tradicí se stal lampionový průvod, Vánoční a Velikonoční dílny či charitativní akce pro různé účely.

P1180458

Stanovit si cíle a vytvořit jasná pravidla akceptovatelná pro všechny zástupce jednotlivých tříd, o to se pokusili naši „parlamenťáci“  během prvního pololetí školního roku. O svém návrhu přišli diskutovat s ředitelkou školy. Zástupci žákovského parlamentu představili své stanovy, práva a cíle i pravidla chování při svém jednání. O jednotlivých bodech jsme pak společně diskutovali.  Žáci přednesli i své plány na druhé pololetí, které budou připravovány již na základě jasně stanovených demokratických principů. Mgr. Hana Janischová, ředitelka

Kancelář školy I. stupeň Petra Kuberová
petra.kuberova@zstruhlarska.cz