Úspěchy a ocenění
Jiné projekty
- 2022 - 2023
Domluvíme se - projekt Ministerstva pro místní rozvoj
Naše škola se zapojila do projektu „Domluvíme se“, pod záštitou Ministerstva pro místní rozvoj ČR. Projekt je zaměřený na práci s pedagogickým sborem i s třídními kolektivy. V našem konkrétním případě jde o 6 setkání, neboli projektových dní pro pedagogy a 6 projektových dní pro všechny současné třídy II. stupně kromě 9. ročníků.
První cyklus zahrnuje 3 x setkání k tématu "Komunikace". Pro vyučující i žáky jde o teoretické i praktické činnosti, které pomáhají zlepšit vztahy a především komunikaci v kolektivu.
V druhém cyklu se vyučující i žáci seznámí s možnostmi využití příběhů v pedagogické praxi. Tyto projektové dny proběhnou pro pedagogy v době letních prázdnin a pro žáky v průběhu školního roku 2022/2023.
- 21. - 22.4.2022
Technická angličtina - výjezd do Liberce
V rámci spolupráce se Střední logistickou školou Dalovice se žáci 8. a 9. ročníků pravidelně účastní projektu "Technická angličtina". Součástí jsou i exkurze do firem. Závěrečnou exkurzí tohoto školního roku byl dvoudenní výjezd do Liberce s návštěvou IQ Landie a IQ Parku a ZOO Liberec.
- 24.9.2021
Projekt pěšky do školy
V rámci evropského týdne mobility, projektu „Pěšky do školy“ jsme připravili mnoho aktivit pro žáky naší školy, tak abychom je podpořili v pohybu.
Žáci prvního stupně společně s vyučujícími procházeli okolí školy a zjišťovali jeho bezpečnost. Využili tématu k podpoře nejen pohybu, ale i poznání možných rizik, které s cestou do školy souvisí.Žáci II. stupně napříč ročníky připravili pro menší spolužáky 2 stanoviště, která museli ráno navštívit a získat razítko, kterými prokazovali pěší cestu do školy. Dále vyučující ve všech třídách připravili tabulky na zapisování kroků a metrů, které žáci cestou do školy, ze školy či v odpoledních hodinách nachodili.
Zapojili se i vyučující a vedení školy připravilo soubor seminářů na téma „Jak vést dítě ke zdravému životnímu stylu“ nejen pro rodičovskou veřejnost.
Téma „Pěšky do školy“ se stalo součástí předmětu estetická a etická výchova. Žáci pracovali na plakátech a byla vyhlášena foto soutěž.
- 2.2.2022
Šachy
Karlovarský kraj, konkrétně Šachový klub Spartak Chodov, 2.2.2022 uspořádal krajský přebor škol. Velký vliv na akci měl covid, který dal mnoha školám stopku bojovat za šachovnicí.
Za naši školu vyjeli reprezentovat: Adam Rozlivek, Nikola Kůsová, Jan Sedrovič a Pavel Kojnok. Polovina hráčů našeho týmu ještě patří na I. stupeň, ale toho se naši mladí šachisté nezalekli a statečně bojovali v kategorii II. stupně. A že jim to šlo. Umístili se na krásném druhém místě, které jim zajistilo postup do republikového finále. S vítězem kategorie, Gymnáziem Sokolov – nižší stupeň, naši šachisté uhráli remízu.
- 2021 - 2022
Trenéři do škol
První a druhé třídy se zapojily do programu „Trenéři ve škole“. Tento program je založen na propojení sportů, které 1x týdně v hodině tělesné výchovy nabízejí pestrou pohybovou činnost. Vytváří pozitivní vztah k pohybu, který v loňském školním roce šel do ústraní. Jednotlivé sporty se střídají po měsíčních blocích. Žáci se už seznámili s golfem, volejbalem a nyní mají ochutnávku hokejového tréninku. Děti i paní učitelky jsou nadšené. Je potěšující, že děti rády sportují. Cílem je rozpohybovat všechny děti a představit jim různé sporty, kterým se mohou ve svém volném čase věnovat.
- 16.11.2021
Projektový den na SPŠ Ostrov
I v letošním školním roce se 13 žáků 9.ročníků naší školy zúčastnilo projektového dne s názvem „Technika je zábava“, který pořádala SPŠ Ostrov. V prostorách SPŠ byly pro žáky připraveny workshopové dílny. Tentokrát žáci nahlédli do dílny studentů informačních technologií, kde si ve dvojicích zkusili sestavit a naprogramovat vlastního robota. Následně se v dílnách se seznámili s prací autotroniků. I zde si mohli sami prakticky vyzkoušet, co tento obor obnáší. Za pomoci studentů tohoto oboru si mohli prakticky vyzkoušet práci s kovem. Konečným výrobkem byla identifikační známka. Akce se žákům líbila.
- 12.12.2021
Post Bellum - příběhy našich sousedů.
I v letošním školním roce jsme se rozhodli pokračovat v projektu organizace Post Bellum „Příběhy našich sousedů“.Tentokráte budeme procházet příběhem člověka, který se zasloužil o náš život v demokratické společnosti. Spolu s nově složeným týmem z žákyň 9.ročníku – Marie Schaferové, Evelýny Stacho a Natálie Nyčové – budeme tentokrát poslouchat životní příběh pana Jiřího Fuchse.
- 1.11.2021
Halloween ve škole - žákovský parlament
Halloween je vždy příležitostí uspořádat den plný kreativity, fantazie a masek. Na druhém stupni je Halloween již tradicí. Žáci přichází v originálních maskách a soutěží o nejzajímavější masku. Další soutěžní kategorií je četnost masek ve třídě. Kreativita žáků je každý rok úžasná a vždy je těžké vybrat nejlepší masku. Hodnotí jak učitelé, tak zástupci žákovského parlamentu. Letos si pro cenu za nejlepší masku přišla: Kristýna Hubáčková z 8.C, Nela Bräunerová z 9.A a Michaela Frčková z 8.B. Nejvíce masek na počet žáků bylo v 6.A, která se stala vítěznou třídou letošního ročníku soutěže masek.
Mimo jiné prošla škola kompletní vtipnou „halloweenskou“ výzdobou, o kterou se postarali žáci 9. ročníků pod vedením Mgr. Lenky Sarai Kučerové.
- 2.11.2021
Virtuální realita ve škole
Mimořádnou formu výuky mohli prakticky vyzkoušet žáci 8.B. Zástupci organizace „Caliditas“ Plzeň připravili pro žáky seznámení s virtuální realitou nejen v „herním světě“. Žáci se dozvěděli, kde všude je možné virtuální realitu využít. Výuka touto formou je velmi bavila a trpělivě se střídali v použití herních brýlí.
Ostatní třídy tato zkušenost ještě čeká v průběhu školního roku.
- 28.10.2021
Projekt Já a Masaryk
V rámci hodin literární výchovy pod vedením Mgr. Světlany Ševčíkové si žáci 9. ročníků připomněli vznik Československa. Zamýšleli se nad otázkou: „Co mám společného s T. G. Masarykem. Vznikly zajímavé projekty, které zde sdílíme.
- 14.10.2021
Robotický kemp a polytechnika ve škole
V rámci projektu „Podpora polytechnického vzdělávání na školách“ jsme rozšířili odpolední zájmové aktivity žáků o „dílny“ a „robotiku“. Práce v dílnách vede Mgr. Markéta Zachariášová. Pro žáky chystá zástupce projektu soutěž, která bude zaměřena na zpracování výrobku ze dřeva.
Pod vedením Ing. Milana Růžičky probíhá kroužek nazvaný „robotika“. Starší žáci se zde připravují na robotickou soutěž „First lego league“, mladší žáci pracují s jednoduchými roboty. Soutěž je postavena na práci s robotem stavebnice Lego Mindstorm. Úkolem žáků je naprogramovat robota tak, aby zvládl co nejvíce zadaných soutěžních úkolů. FLL proběhne po novém roce. Pro motivaci žáků a metodickou podporu vedoucího pedagoga jsme využili možnosti účastnit se robotického kempu. Ten proběhl v týdnu od 4. do 8.10.2021 na Perninku pod záštitou Krajské hospodářské komory. Šest žáků 2. stupně naší školy se zde společně s žáky ostatních škol karlovarského kraje po celý týden věnovalo nejen programování, ale také rozvíjení měkkých dovedností, které jsou pro úspěch v soutěži podstatné. Žáci zde získali mnoho nových zkušeností i inspirace a prokázali dobrou týmovou spolupráci.
- září 2021
Adaptační pobyty žáků 6. ročníků v Prachaticích
Žáci 6. ročníku ZŠ Truhlářská zahájili školní rok adaptačním kurzem v Prachaticích. Jednotýdenní pobyt by zaměřen na stmelení kolektivu, sebepoznání a seberozvoj.
S výzvami v podobě odloučení od rodin a aklimatizace v novém prostředí se žáci statečně vypořádali díky nápaditým a současně zábavným aktivitám, při nichž si zároveň otestovali schopnost strategického myšlení, týmovou spolupráci a kreativitu.
Nabitý program byl zpestřen návštěvou blízkého areálu lesních her, jehož sítě a jiné atrakce posloužily k odpočinku i kulturnímu vyžití. Inspirativní bylo pro nás setkání se stříbrným paralympionikem z Tokia Arnym Petráčkem, který zájemcům věnoval podepsané fotografie.
Naší pozornosti neuniklo ani historické jádro města, jež jsme prozkoumali při práci s mapou a luštěním tematicky zaměřené tajenky, která nás zavedla za místními pamětihodnostmi.
Celotýdenní úsilí bylo završeno závěrečným zhodnocením, při němž jsme ocenili pokroky, kterých se nám v oblasti rozvoje kamarádství a vzájemné spolupráce podařilo dosáhnout.
Význam celé akce spatřujeme rovněž v obnovení sociálních vazeb mezi žáky, jejichž vzájemný kontakt poznamenalo vzdělávání distančním způsobem.
Děkujeme Mgr. Zdeňkovi Krejsovi, Mgr. Jiřímu Gabrielovi Kučerovi ze společnosti KreBul, o. p. s. za přípravu výborného programu, vysoké osobní nasazení, vstřícný přístup a čas, který nám věnovali. Doufáme, že budeme moci brzy splnit přání našich žáků a zavítat opět do Prachatic.
- 27.4.2022
Soutěž v polytechnice
Žáci II. stupně využili příležitosti a zúčastnili se v tomto školním roce polytechnické soutěže, kterou vyhlásila a zorganizovala Krajská hospodářská komora. Na tvorbu dvou výrobků zde dřeva dle zadání měli přibližně tři měsíce.
První výrobek byl zadán pro všechny stejný a hodnotila se tedy především kvalita provedení: klasický věšák nebo věšák na klíče.
U výroby druhého produktu museli žáci zapojit fantazii a sami zvolit a navrhnout výrobek. Někteří se pustili do výroby hlavolamů ze dřeva, jíní sestavili knihovnu a lavici z palet k využití ve škole.
Soutěžní prezentace výrobků před porotou proběhla dne 27.4.2022 v Chebu. Každá z přihlášených škol zvolila jinou formu prezentace. Naši žáci připravili video, ve kterém vysvětlili postup práce při výrobě každého výrobku, který do soutěže přihlásili. Malé výrobky přivezli na ukázku. Velké poděkování patří školnímu filmovému štábu za natočení a sestřihání videa (Matěj Klíma, 7.A, Daniel Hanák, 8.C).
V této soutěži hlasovali všichni zúčastnění - žáci, vyučující i odborná porota. Všechny školy byly oceněny za konkrétní úspěch a originalitu zpracování. Naši žáci získali diplom a ocenění za komplexní pojetí soutěže vzhledem k největší škále různých výrobků.
Velké gratulace a poděkování si zaslouží tito žáci: Nazar Dolibych, 7.A, Leona Fingerová, 7.C, Václav Kříž, 7.C, Filip Přibyl, 8.C - zúčastnili se prezentace v Chebu; Pavlína Jarčevská, 7.C, Jan Šulc, 7.C, Samuel Kahoun, 8.C, Daniel Hanák, 8.C - spolupracovali při výrobě soutěžních výrobků.