Dopravní soutěž mladých cyklistů a velké úspěchy mladších i starších žáků naší ZŠ.
V květnu se konalo okresní a krajské kolo DSMC. V okresním kole obě naše družstva s převahou zvítězila a postoupila do krajského kola. V krajském kole zvítězili mladší žáci: Šimon Záhořík, Dominika Trnčáková, Veronika Altmanová a Antonín Rampas. Byli nejlepším družstvem soutěže, získali Pohár hejtmana a postoupili do republikového finále. Nejlepším účastníkem se stala Veronika a odvezla si nové kolo.
Starší žáci prožili nejprve zklamání, kdy vlivem chyby v bodování nepostoupili. Po kontrole a přehodnocení výsledků odbornou porotou bylo týmu starších žáků přiznáno první místo a postup do celorepublikového finále. Za starší žáky jsou to: Karolína Kučerová, Leona Fingerová, Petr Smrčka a Šimon Hank.
Družstva naší školy jsou každoročně velmi úspěšná v této soutěži především díky výborné přípravě paní učitelky Jarmily Šantorové a nyní nově i Kateřiny Křížkové Korčíkové.
Majáles - ples II. stupně
V květnu proběhl již druhý Majáles naší školy. Na jeho přípravě se vedle SRPŠ nejvíce podílí žákovský parlament pod vedením paní učitelky S. Ševčíkové a E. Barthové. Příprava plesu není jednoduchá. Žáci chystají v hodinách výtvarné výchovy plakát, výzdobu sálu, program - taneční vystoupení a soutěže, vybírají moderátory, hudbu, kameramana, fotografa, a pod. Je potřeba dále zajistit prodej lítků, přípravu tomboly, kdy sponzory jsou vždy rodiče a učitelé. Je opravdu skvělé, když se takový večer nakonec uskuteční a všichni se navíc dobře baví.
Letošní "Majáles" měl jinou atmosféru než ten loňský. Dle zpětné vazby v anketě se žáci druhého stupně výborně bavili. Zároveň je z ankety patrné, že je do příprav především programu potřeba zapojit více tříd a žáků a postavit se k tomuto úkolu zodpovědněji. Téma letošního plesu - Charleston - se objevilo jen v jednom z vystoupení. Škoda, že těch, kteří přišli oblečeni v duchu tématu Majálesu bylo minimum. Již nyní vybíráme termín a téma pro ples příštího roku, kde budeme potřebovat i větší pomoc a podporu rodičů.
Video z akce je v odkazu.
Londýn
Žáci naší školy se vypravili na poznávací zájezd do Londýna. Autobus všechny bezpečně dopravil na Greenwhich, kde žáci a jejich učitelé vstoupili na nultý poledník. Cesta pokračovala plavbou po Temži, prohlídkou bitevní lodi Belfast a návštěvou mostu Tower Bridge. Cetovatelé navštívili známá londýnská muzea, prošli se po Hyde parku, obdivovali Big Ben, Buckinghamský palác i katedrálu St. Paul's. Žáci ochutnali tradiční anglické pokrmy, svezli se londýnským metrem. Nakonec si užili i nakupování na Oxford Street. Anglie všechny nadchla...
Turistický kurz 8. ročníku
V pondělí 27. 5. 2024 odjely osmé ročníky naší školy se svými učiteli do Lubence, kde se zúčastnily turistického kurzu. Čekaly na ně čtyři dny plné dobrodružství. Ještě týž den se žáci se svými učiteli vydali prozkoumat okolí. Vydali se společně podél Struhařovského potoka. Rozhlédli se po okolí z vyhlídky Bílý kříž, minuli Liščí skály, kde obdivovali krásu mloků, a kolem Kapličky sv. Jiljí se vraceli zpátky do tábora.
Druhý den se jednotlivé třídy po společné dopolední skupinové práci v táboře rozdělily. 8.A se vydala navštívit zámek ve Valči. 8.B a 8.C šla po stopách K. Čapka do Chýší. Po návratu měli za úkol vyluštit křížovku, kde měli ukázat, co se o něm dozvěděli.
Třetí den žáci 8.B a 8.C zdolávali Vladař a během cesty po turistických značkách si prohlédli jeho okolí. 8.A se vyměnila s 8.B a 8.C a vydala se do Chýší za Karlem Čapkem.
V den odjezdu ještě někteří stihli navštívit skloartovou dílnu a krámek manželů Kantových v Lubenci, takže si mohli domů odvézt krásné suvenýry.
Kurz se všem líbil. Jedinou drobnou chybou byla nepřízeň počasí a v některých případech "neturistická" obuv.
Bečovská botanická zahrada
Žáci tříd 6.C a 9.B se společně vydali do botanické zahrady v Bečově. Absolvovali program "Vodní svět". V rámci úvodní přednášky viděli řadu živočichů, kteří botanku obývají. Vypůjčili si síťky a smýkáním v tůni lovili vodní živočichy, které pak určili pomocí klíče. Ulovili mimo jiné pulce, chrostíky, splešťuli, vodní šneky i pijavice. Na rybičku hrouzka číhali marně. Nakonec měli možnost vyrazit na rybník v loďkách.
Podobně strávili tento den žáci 9.A a 9.C, na které čekaly programy "Vodní svět" a "Jedlé květy", dále třídy 8.A a 7.C s programy "Vodní svět" a "Zvířecím detektivem v botance". Všehny programy jsou velmi dobře připravené a prostředí Bečovské botanické zahrady je opravdu krásné. Doprava byla pro žáky zajištěna z dotace Karlovarského kraje.
Etická výchova
V hodinách etické výchovy zakončili žáci II. stupně v květnu projekt s názvem "Cesty". Hledali různé spojnice cest, zastavili se na rozcestí, posouvali se po neznámých krajinách Země i vnitřního světa. Kreativní psaní a imaginace, otevřenost, sdílnost a výborně zpracované cestopisné informace byly spojnicí projektového výstupu. Žáci cestovali samostatně či s někým blízkým, dle své volby. Luštili tajemné vzkazy v láhvi, cestovali po více či méně známých krajinách a snažili se najít cesty k sobě i k druhým...
Dizajnpark a továrna na utopii
Dne 23. 5. a 30. 5. žáci 9. A a 6. C navštívili v Dyzajnparku interaktivní výstavu "Továrna na utopii" divadla Drak. Žáky čekalo pět originálních zastavení inspirovaných literárním dílem Karla Čapka. Jednotlivé instalace jsou autorskými reakcemi na Čapkovy romány Továrna na absolutno, Krakatit, Válka s mloky nebo dramata R.U.R. a Věc Makropulos. Žáci si nejen prohloubili znalosti hravou formou, ale uplatnili i svou kreativitu ve výtvarné dílně nesoucí název Továrna na budoucnost. V nejbližší době tuto výstavu navštíví ještě žáci tříd 6. A a 8. A.
Krajská knihovna
V rámci výuky českého jazyka absolvovaly dvě šesté třídy naší školy exkurzi v Krajské knihovně. Žáci se tedy seznámili s provozem a prostory knihovny a následně pro ně byl připraven program pod názvem "Čtenářská dílna". Žáci pracovali s texty samostatně, ve dvojicích či ve skupinkách. Cílem bylo ukázat žákům, že knihovna slouží nejen jako místo k výpůjčce knih, ale i jako studovna a prostor, kde mohou strávit příjemně odpoledne.
Hrad Vildštejn
Třídy 9. A a 9. B absolvovaly exkurzi se zajímavou vědomostní hrou na hradě Vildštejn. Navštívili hradní kapli, expozici hasičské techniky a také sklepení s vězeňskými celami. Počasí příliš nepřálo, ale výlet se jinak velmi vydařil. Doprava byla hrazena Karlovarským krajem.
Abaku liga
Poslední květnový den proběhla v Praze na Univerzitě Karlově matematická soutěž Abaku. Naši školu zde reprezentovali Petr Smrčka, 7. B, Tonda Tran, 8. B a Sebastian Viktor Volák, 9. A. Na soutěž se žáci připravovali v průběhu celého školního roku. V Praze je čekalo 6 hodin náročného soustředění a matematických soubojů s výběrem žáků z celé republiky. Petr, Tonda a Sebastian úspěšně reprezentovali naší školu a v konečném pořadí byli úspěšnější než vloni. Petr vybojoval ve finálovém turnaji pro naši školu krásné 8. místo.
Přírodopis a první pomoc
Žáci 8. tříd se v hodinách přírodopisu aktivně věnovali zdravovědě a poskytování první pomoci. Následně odjeli na turistický kurz, kde naštěstí nemuseli získané zkušenosti aplikovat a výjezd se obešel bez velkých zranění.
Centrum záchranářů
Centrum záchranářů v Karlových Varech připravuje pro třídní skupiny vzdělávací programy již několik let. Většina našich tříd již absolvovala téměř všechny nabízené programy. Třída 9. B prošla v květnu své poslední praktické školení. Byla pro ně připravena modelová situace "Záchrana sraženého cyklisty". Všichni aktivně pracovali a vyzkoušeli si, jak se mají zachovat, pokud by podobná situace nastala v reálném životě.
Landart za školou
Za příznivého počasí pracují žáci v hodinách výtvarné výchovy v terénu. O některé své landartové práce se zde chtěli podělit.
Exkurze žáků 8. ročníků
V květnu se chlapci z 8. tříd zúčastnili exkurze do německých firem Turck Beierfeld GmbH , RUPF SPW Technologies GmbH a Porsche Werkzeugbau GmbH a seznámili se s hlavními profesemi ve výrobě. Následovala prohlídka zámku Schwarzenberg, kde se nachází muzeum PERLA CASTRUM (historie regionálních řemesel, hornictví, železářství a cínařství až po moderní průmysl). Exkurze byla finančně podpořena Úřadem práce Annaberg a v rámci této aktivity se setkali žáci naší školy, žáci ZŠ Libušina, K. Vary a žáci Jenaplanschule Markersbach.